Politika

Zprávy z jednotlivých politických stran

Bursík: Dobré zprávy z jednání v Japonsku a USA o klimatické dohodě

By admin • Mar 18th, 2009 • Category: Strana zelených
Ministr životního prostředí Martin Bursík se dnes ráno vrátil z jednání delegace Evropské unie s představiteli Japonska a USA o podobě nové klimatické dohody, která má být uzavřena letos v prosinci v dánské Kodani.

Ministra Bursíka na jednání doprovázeli v rámci tzv. Trojky švédský ministr životního prostředí Andreas Carlgren, který jej v červenci vystřídá ve funkci předsedy Rady EU pro životní prostředí, a evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas (kterého v Japonsku zastupovala ředitelka jeho kabinetu Nancy Kontou).

Evropská delegace jednala v Tokiu mimo jiné s místopředsedou vlády Takeo Kawamurou, ministrem zahraničních věcí Hirofumi Nakasonem, ministrem životního prostředí Tetsuo Saitem, prvním náměstkyní ministra hospodářství, obchodu a průmyslu Sanae Takaichi, ale také se stínovou ministryní životního prostředí za Demokratickou stranu Japonska Tomiko Okazaki.

V USA delegace vedená Martinem Bursíkem vedla jednání například s Carol Browner, poradkyní prezidenta Obamy pro klima a energetiku, Lisou Jackson, administrátorkou federální Agentury pro životní prostředí (EPA), hlavním vyjednavačem USA pro klima Toddem Sternem, ale také se senátorem Johnem Kerrym, který bude jednou z nejvýznamnějších osobností v Kongresu v souvislosti s přípravou nové federální legislativy pro ochranu klimatu.

„Japonsko je s ročními emisemi 1,6 miliard tun CO2ekv. šestým největším světovým producentem skleníkových plynů. Proto je pro budoucí klimatickou dohodu zásadním partnerem,“ řekl na dnešní tiskové konferenci po svém návratu z jednání ministr životního prostředí Martin Bursík.

Tisková zpráva MŽP, 18.3.2009

Tagged as: , , ,

admin is
Email this author | All posts by admin

Leave a Reply