Politika

Zprávy z jednotlivých politických stran

Strana Věci veřejné představila lídry kandidátek pro předčasné podzimní volby do PS

By admin • Aug 13th, 2009 • Category: Věci Veřejné

Praha 12. srpna 2009 – Strana Věci veřejné představila lídry svých kandidátek pro nadcházející předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Strana bude kandidovat s podporou Sdružení nezávislých kandidátů – Evropští demokraté (SNK ED) a ALTERNATIVY. Strany podepsaly Dohodu o podpoře. Tato dohoda je vyvrcholením integračních aktivit stran a hnutí ALTERNATIVY, které již uspěly v krajských volbách, s jarní žofínskou iniciativou Věcí veřejných „Občanské fórum 09“.

„Díky této podpoře je možnost překročení 5% hranice pro vstup do PS naprosto reálná. Neopíráme se o nějaké teoretické modely průzkumů veřejného mínění, ale o skutečné výsledky voleb do Evropského parlamentu,“ říká předseda Věcí veřejných Radek John a dodává: „s SNK ED a ALTERNATIVOU sdílíme hodnoty, které velké strany bohužel dávno opustily. Díky tomu jsou si velmi blízké také naše programy.“

Věci veřejné jako první politická strana v ČR vytvořily svůj program do PS přímo s voliči. Více než 30 000 hlasů českých občanů v referendech vyjádřilo svůj postoj ke klíčovým otázkám a problémům, se kterými se naše společnost potýká.

„Unikátní způsob, jakým Věci veřejné formují svou politiku, spolu s podporou našich zkušených regionálních osobností dává vzniknout kvalitní a životaschopné alternativě zavedených stran. Na rozdíl od nich nenabízíme zakonzervování současného tristního stavu české politiky, ale odvahu ke změně a pozitivní uskutečnitelnou nabídku“, říká Markéta Reedová, předsedkyně SNK ED.

„Podporu kandidatury Věcí veřejných vnímáme jako základ budoucí spolupráce na krajské a komunální úrovni“, prohlásil zmocněnec ALTERNATIVY Jiří Kotek.
ALTERNATIVA zastupuje hnutí Nezávislí starostové, Strana práce, 4 vize, ČSNS (1897), US-DEU (Alternativní iniciativa), Aktiv nezávislých občanů ANEO, DEU ČR).

Dohoda stran vychází z projevu shody na programovém základu a vyjádření závazku kandidaturu VV aktivně veřejně podporovat. Podporující strany zároveň deklarují, že nepostaví do voleb do PS jinou kandidátku.
Kampaň Věcí veřejných bude zahájena počátkem září, kdy strana také představí její podobu, rozpočet a financování.

Věci veřejné se úspěšně rozrůstají; každým dnem přibývají noví členové a příznivci, a strana také otevírá nové kanceláře v regionech; v současné době jich plně funguje 19 po celé České republice. Na své zelené lince Věci veřejné vyřídily již několik desítek tisíc dotazů.

Věci veřejné jsou první stranou v České republice, která svá základní programová východiska – přímou demokracii a striktní vymezení postavení politika – plně uplatňuje také dovnitř strany. V historicky první přímé internetové volbě předsedy politické strany byl v červnu 2009 zvolen Radek John. Členové a příznivci strany v přímém hlasování rozhodovali také o lídrech kandidátky do PS.

„Tím, co děláme a hlavně jak to děláme, jsme ostatním stranám opravdu velmi nebezpeční. Nedovedu si představit, že by si ODS či ČSSD nechaly vzít své vnitrostranické politikaření a vystavily své lídry takové veřejné zkoušce“, říká John.

„Neschováváme se za líbivé tváře a prázdná hesla, nevysmíváme se voličům od toskánských břehů a neslibujeme nesplnitelné. Nabízíme moderní politiku, čitelnou a jednoznačnou, opřenou o každodenní práci a mnohaletou zkušenost našich regionálních politiků“, dodává John.

Politická strana Věci veřejné byla založena v roce 2001 jako komunální strana kritizující politiku ODS v Praze 1. V průběhu let se strana pevně etablovala v politickém životě Prahy 1, její zastupitelé zde tvoří nejsilnější opoziční klub. Věci veřejné jsou aktivní také na Praze 5 – zasadily se o zachování ekologicky cenných zelených ploch, které radnice pod vedením starosty Milana Jančíka (ODS) plánovala zrušit a nechat zastavět. Petici, kterou Věci veřejné v této kauze iniciovaly, podepsalo více než 7 000 občanů. Věci veřejné jsou podepsány i pod peticí za odvolání starosty Jančíka (ODS), ke které se připojilo více než 5 000 občanů. S masivním rozšiřováním strany v regionech souvisí také řada aktivit, které budou provázet parlamentní kampaň strany, založenou především na přímých kontaktech s občany.
Již několik měsíců je v provozu bezplatná zelená linka VV nabízející sociální a právní poradenství.

Kandidátky za Věci veřejné povedou:

Radek John (Praha)
ThDr. Kateřina Klasnová (Středočeský kraj)
MUDr. Martin Jan Stránský (Jihomoravský kraj)
Petr Skokan (Liberecký kraj)
Mgr. Jaroslav Škárka (Ústecký kraj)
PhDr. Martin Vacek (Zlínský kraj)
RNDr. Jiří Mach (Jihočeský kraj)
Ing. Lenka Andrýsová (Olomoucký kraj)
Ing. Arch. Miroslav Petráň (Pardubický kraj) – kandidát SNK ED
Ing. František Šnajdauf (Karlovarský kraj) – kandidát ALTERNATIVY
Mgr. Jan Hrdina (Královéhradecký kraj)
Vladimír Polák (Moravskoslezský kraj)
Ing. Lenka Kubů (Plzeňský kraj)
Ing. Josef Novotný (Vysočina) – kandidát SNK ED

Tagged as: , , , , , ,

admin is
Email this author | All posts by admin

Leave a Reply